معاونت بازرگانی شرکت تولیدی و صنعتی گازسوزان در گفت و گو با دنیای اقتصاد:

با سیستم های سنتی در بازارهای جهانی موفق نیستیم
رسیدن به مزیت رقابتی پایدار اصل موفقیت است

 به منظور یکپارچگی فرآیندها در شرکتی مانند گازسوزان که دارای 6 واحد صنعتی بزرگ که از تنوع محصولات بسیار و تراکنش های بالای اطلاعاتی برخوردار است، وجود نرم افزار ERP یک نیاز و ضرورتی بود که از سوی مدیران احساس شد.

 پیشنهاد می کنم سازمان ها برای برطرف شدن مشکلات درون سازمانی اشان با تشکیل کارگروهی از نخبگان خود یک شورای راهبردی تشکیل دهند و با همدلی و تعامل و پشتیبانی یکدیگر مبادرت به اجرا و پیاده سازی برنامه منابع سازمانی خود نمایند.

دنیای اقتصاد: پياده سازي ERP در سازمان همراه با مخاطراتي است كه در صورت عدم توجه و كنترل مي تواند باعث شكست يا ناكارآمدي این سیستم گردد، دیدار و گفت وگوی ما با مهندس بیژن سحرناز کارشناس ارشد امور بازرگانی و معاونت بازرگانی شرکت تولیدی و صنعتی گازسوزان و مدرس و مشاور در امور بازرگانی برای اطلاع از مواردی بود که یک سازمان باید در استقرار این نظام مدیریتی به آن توجه کند. جایی که وی معتقد است که "شاید نرم افزار ERP نظر صددرصدی کاربران را تامین نبخشد اما اگر بتوانیم از طریق آن به بیش از 50 درصد از خواسته هایمان دست پیدا کنیم باز هم سازمان موفقی خواهیم بود".

دنیای اقتصاد: ضمن بیان تاریخچه شرکت تولیدی و صنعتی گازسوزان بفرمایید این شرکت مبنای پیشرفت و موفقیت خود را بر چه اساسی قرار داده است؟
شرکت تولیدی و صنعتی گازسوزان از سال 1359یعنی 35 سال پیش با هدف رهایی از وابستگی به شرکتها و تولیدات خارج از کشور در صنایع پایین دستی صنعت گاز تاسیس شد و در حال حاضر با 6 واحد صنعتی بزرگ بیش از 400 نوع محصول مورد مصرف در صنعت نفت و گاز را تولید می کند.
کارخانه شرکت گازسوزان با مساحتی بالغ بر 100 هزار متر مربع در شهرستان نجف آباد اصفهان قرار دارد و توانسته است با تولیدات خود سهم 80 درصدی بازار داخلی ایران را در اختیار گیرد و علاوه بر آن دارای هفت دفتر در کشورهای آسیای میانه مانند ارمنستان، آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، اکراین، روسیه، گرجستان و بلاروس است و صادرات به 10 کشور را انجام می دهد و بر همین اساس برای 1250 نفر به صورت مستقیم و دو هزار نفر نیرو به صورت غیر مستقیم فرصت شغلی ایجاد کرده و تا کنون توانسته است عنوان ها و جوایز کارآفرین برتر، برند برتر و صادرکننده نمونه را از آن خود کند. نکته ای که امروزه باید برای فعالیت در بازار رقابت داخلی و خارجی به آن توجه داشته باشیم، مزیت رقابتی پایدار است که مستلزم اتخاذ اثربخش استراتژی تمایز، تمرکز، هم افزایی و هزینه بوده و در کنار آن کیفیت کالا، خدمات ، کارکنان و تصویر ذهنی از اهمیت بالایی برخوردار است. مزیت رقابتی پایدار در شرکت تولیدی و صنعتی گازسوزان علاوه بر کیفیت، قیمت رقابتی، کوتاهترین زمان تحویل، قابل دسترس بودن فروشنده و تولیدکننده، رضایت مشتریان، گارانتی و ضمانت محصولات، حمل و نقل و بسته بندی مطلوب را در بر می گیرد و این اهم به جز در مدیریت زنجیره تامین قابل تعریف نمی باشد.

دنیای اقتصاد: شرکت گازسوزان بر اساس چه معیارهایی نرم افزار ERP را انتخاب و جهت استفاده از آن از شرکت بهکو دعوت به عمل آورد؟
رسیدن به مزیت رقابتی پایدار برای شرکت تولیدی و صنعتی گازسوزان چیزی جزء تقویت زنجیره ارزش که از دو بخش فعالیت های اصلی و پیشتیبانی تشکیل شده، نبود؛ فعالیت های پیشتیبانی زیر ساخت ها، مدیریت منابع انسانی، تدارکات و در بخش فعالیت اصلی نیز ثبت اطلاعات مواد اولیه و محصول و بازاریابی فروش در کنار خدمات را شامل می شود. به منظور یکپارچگی فرآیندها در شرکتی مانند گازسوزان که دارای 6 واحد صنعتی بزرگ که از تنوع محصولات بسیار و تراکنش های بالای اطلاعاتی برخوردار است، وجود نرم افزار ERP یک نیاز و ضرورتی بود که از سوی مدیران احساس شد.
حدود چهار سال پیش که تصمیم استفاده از نرم افزار ERPو تهیه آن از شرکت های داخلی گرفته شد، بدین منظور چندین شرکت در مدت دو سال و نیم شناسایی و از جهات مختلف مورد ارزیابی قرار گرفتند، در نهایت شرکت بهکو به دلیل محصول مناسب و مشتری مداری انتخاب گردید چرا که با حوصله و وسواس به نیازها و خواسته های شرکت توجه و پاسخ می داد و در این رابطه برای جلب اعتماد و اطمینان، این شرکت نسبت به راه اندازی آزمایشی نرم افزار خود برای یکی از خطوط تولید به مدت یک ماه بدون هیچ هزینه ای در شرکت گازسوزان اقدام نمود و خط تولید مورد نظر را شبیه سازی و اطمینان شرکت را از لحاظ اجرای خدمات محقق نمود. پس از عقد قرارداد در انتهای سال 92 و استقرار شرکت بهکو از سال 93 تمامی فرآیندهای تولید و پیشتیبانی گازسوزان توسط این شرکت مورد پایش و بررسی قرار گرفت و در نیمه نخست سال 93 بهترین فرآیندها پس از اصلاح و راه اندازی نرم افزار ERP در شرکت به وجود آمد و در بهمن ماه نیز کار اجرایی این نرم افزار آغاز شد. ناگفته نماند مرحله اجرا و گرفتن بازخورد از این نرم افزار حدود یکسال زمان می برد و در حقیقت برای اخذ نتایج بسیار عالی از این نرم افزار ،حداقل به دو سال زمان احتیاج است.

دنیای اقتصاد: به عنوان یک مصرف کننده نرم افزار ERP دارای چه مزیت ها و نقاط قوتی است؟
یکی از مزیت های نرم افزار ERP که ما را مجبور به انتخاب آن کرد؛ یکپارچه سازی است چرا که جریان اطلاعاتی که به آن اشاره شد دیگر مهم نیست در کجا قرار دارد بلکه زمانی که این نرم افزار به طور کامل مستقر شود نتایج خوب و مفیدی از آن حاصل می شود و مطمئن باشید با استقرار کامل این نرم افزار در شرکت گازسوزان به دلیل پراکندگی جغرافیایی دفاتر این شرکت، دیگر بعد مسافت اهمیتی نخواهد داشت و یکپارچگی اطلاعات از طریق این نرم افزار جبران می شود که کمک شایانی در آینده به چابکی سازمان خواهد داشت.

دنیای اقتصاد: توصیه شما به شرکت هایی که قصد استفاده و استقرار نرم افزار ERP را دارند چیست؟
نکته قابل اهمیت این است که نرم افزار از شرکت خدمات دهنده جدا نیست و این دو روی سکه در کنار هم و مکمل یکدیگر بوده و به همین خاطر به افرادی که قصد تهیه نرم افزار ERP را دارند توصیه می کنم با وسواس و دقت شرکت خدمات دهنده خود را انتخاب کنند. واقعیت این است که شرکت بهکو تا این مرحله در فرایند استقرار نرم افزار با این شرکت همکاری خوبی داشته است و به وظایفی که به آنها واگذار شده به خوبی عمل نموده است. پیشنهاد می کنم سازمان ها برای برطرف شدن مشکلات درون سازمانیشان با تشکیل کارگروهی از نخبگان خود یک شورای راهبردی تشکیل دهند و با همدلی و تعامل و پشتیبانی یکدیگر مبادرت به اجرا و پیاده سازی برنامه منابع سازمانی خود نمایند.

دنیای اقتصاد: به چه میزانی وجود یک چنین نرم افزارهایی مانندERP در شرکت ها و سازمان ها یک ضرورت است؟
این را باید بدانیم که دیگر اکنون با سیستم های سنتی نمی توان در بازارهای جهانی فعالیت داشت چرا که رقابت بسیار سنگین شده و نباید فراموش کنیم که برای داشتن یک مزیت رقابتی پایدار باید بهره وری خود را افزایش دهیم و این امکانپذیر نیست مگر اینکه در یک سیستم تدوین شده صحیحی مانند ERP قرار بگیریم و با اطلاعات داده شده، آن فرآیندها را در کوتاهترین زمان ممکن و کمترین خطا به سرانجام برسانیم در غیر این صورت با هزینه های بالا و گزافی همچون کاهش سهم بازار مواجه هستیم.
طبق تحقیقات بعمل آمده عمر متوسط شرکت های ایرانی چهار سال و نیم تخمین زده شده است و آن هم به دلیل این است که نمی توان مزیت رقابتی را ایجاد کرد و به دنبال آن منابع محدود خود را هم نمی توان کارگردانی کرد به همین خاطر بسیاری از شرکت ها متاسفانه کم فروغ بوده و به سرعت از گردونه رقابت حذف می شوند.
بنابراین برای اینکه یک برنامه بلند مدت داشته باشیم و بدانیم در سال های آینده چه کارهای انجام دهیم چاره ای جز استفاده از سیستم های نوین نداریم گرچه ERP در دنیا به دهه هشتاد باز می گردد اما باز فرآیندهای سنتی نسبت به آن هزینه بیشتری را در پی خواهند داشت.
هر چند شاید نرم فزار ERP نظر صددرصدی کاربران را تامین نبخشد اما اگر بتوانیم از طریق آن به بیش از 50 درصد از خواسته هایمان دست پیدا کنیم به نظر من سازمان موفقی خواهیم بود.

اطلاعات تماس

  • آدرس دفترمرکزی:اصفهان، خیابان سهروردی، ساختمان کاژه، طبقه ششم

تلفن: ۳۷۷۸۱۴۱۵-۰۳۱ و ۳۷۷۸۴۸۴۹-۰۳۱

  • آدرس دفتر تهران:  بلوار نلسون ماندلا(جردن)، خیابان عاطفی شرقی، پلاک ۲۸، طبقه دوم، واحدهای ۴ و ۶

 تلفن: ۲۲۶۶۳۵۳۹-۰۲۱ و تلفکس: ۲۲۶۶۸۱۹۴-۰۲۱

  • این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

خبرنامه بهکو

تمامی حقوق برای شرکت بهکو محفوظ است.