معرفی استاندارد PCF

سازمان بهره وری و کیفیت آمریکا (APQC (American Productivity and Quality Center) یک سازمان غیر انتفاعی و تحقیقاتی است که در سال 1997 به درخواست برخی از اتحادیه های صنفی و مقامات رسمی دولت آمریکا تأسیس گردید. هدف این سازمان ایجاد زبانی مشترک جهت توصیف فرآیندهای سازمانی و ایجاد پایگاهی برای الگوبرداری سازمانها از کارکردها و فرآیندهای بهینه و تجربه شده در یک قالب استاندارد بود.

نتیجه تلاش این سازمان که بیش از 80 سازمان پیشرو و موفق در طراحی اولیه آن دخالت داشتند منجر به معرفی چارچوب طبقه بندی فرآیندها (Process Classification Framework) PCF )گردید. این چارچوب یکی از اصلی ترین منابع فرآیند و فرآیندگرایی در سازمان هاست که به عنوان یک استاندارد باز توسط APQC و شرکت های عضو توسعه یافته و ارتقاء آن بصورت مداوم در حال انجام است. آخرین نسخه این استاندارد بصورت رایگان از وب سایت این سازمان قابل دانلود کردن است که از این طریق سازمان ها می توانند چارچوب خاص صنعت خود را به عنوان الگویی برای مدیریت و مهندسی مجدد فرآیندهای خود از آن استخراج نمایند.
APQC علاوه بر ارائه نسخه عمومی PCF، نسخه های دیگری را ویژه هر صنعت تهیه نموده است که به صورت دائم در حال بروز رسانی هستند از جمله صنایع بانکداری، پتروشیمی، الکترونیک، دفاع و فضا، ارتباطات راه دور، خودرو، خبررسانی و آموزش.
APQC همچنین به عنوان یک مرجع مهم در دستیابی به آخرین پیشرفت ها و دانش مدیریت مطلوب سازمانی تبدیل شده است که از بهترین و کاربردی ترین این مطالب می توان به ارائه بهترین الگوهای فرآیندی مرتبط با هر صنعت تحت عنوان به گزینه ها (Best Practice) اشاره نمود که اعضاء از این طریق می توانند از آخرین وضعیت فرآیندها و کارکردها در صنایع پیشرو مرتبط با صنعت خود مطلع شده و از آنها در سازمان های خود در جهت بهبود مدیریت الگو برداری نمایند.
این چارچوب، فرآیندهای مدیریتی و عملیات را در بالاترین سطح یک سازمان در دو دسته « عملیاتی» و « مدیریتی پشتیبانی» به 12 بخش تقسیم کرده است که هر بخش در برگیرنده گروه های فرآیندی و در کل شامل بیش از 1500 فرآیند و فعالیت مرتبط می باشد.
در سال های اخیر این سازمان اقدام به شناسایی و ارائه مجموعه مفصلی از شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) در هر فرآیند نموده است.
شرکت بهکو از این استاندارد بعنوان اصلی ترین مرجع شناسایی و تحلیل فرآیندها در مجموعه ماژول های محصول ERP خود بهره مند شده است.
آخرین نسخه چارچوب طبقه بندی فرآیندها (PCF) از آدرس http://www.apqc.org قابل دریافت است.
ساناز شریفی (کارشناس ارشد مهندسی صنایع)
کارشناس ارشد استقرار شرکت بهکو

 

اطلاعات تماس

  • آدرس دفترمرکزی:اصفهان، خیابان سهروردی، ساختمان کاژه، طبقه ششم

تلفن: ۳۷۷۸۱۴۱۵-۰۳۱ و ۳۷۷۸۴۸۴۹-۰۳۱

  • آدرس دفتر تهران:  بلوار نلسون ماندلا(جردن)، خیابان عاطفی شرقی، پلاک ۲۸، طبقه دوم، واحدهای ۴ و ۶

 تلفن: ۲۲۶۶۳۵۳۹-۰۲۱ و تلفکس: ۲۲۶۶۸۱۹۴-۰۲۱

  • این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

خبرنامه بهکو

تمامی حقوق برای شرکت بهکو محفوظ است.